W dzisiejszych czasach na popularności zyskują zawody związane z informatyką. Nie można się dziwić tej sytuacji, obserwując nasz dynamiczny rozwój cywilizacyjny oraz cyfryzację społeczeństwa. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, popyt na różnego rodzaju specjalistów z branży IT wcale nie zamierza maleć, a wręcz przeciwnie. Ale mimo dużego popytu, podaż pozostaje na śmiesznie niskim poziomie.
Dzieje się tak pomimo, że praca informatyka wydaje się kuszącą opcją pod względem zarobkowym oraz komfortowym ( często jest to praca zdalna). Wiele osób nie wytrzymuje już na początkowych jej etapach, gdyż wymaga to wiele nauki: lata spędzone na uczelni, a potem następne przed komputerem i nagle okazuje się, że grzebanie w kodzie nijak się ma do grania na komputerze.
Zastosowanie informatyki w medycynie
Ale czy to oznacza, że marzenie o byciu programistą należy tylko do wąskiej rzeszy wybrańców, najlepiej piszących programy zanim jeszcze nauczyli się mówić? Jak to zwykł mawiać pewien dość sławny youtuber: „Nic bardziej mylnego”. Tak naprawdę jeśli mamy odpowiednio dużo samozaparcia oraz sprawdzone źródła do pomocy możemy ogarnąć programowanie nawet w parę miesięcy. Na rynku istnieje aktualnie wiele firm, które organizując tzw. Bot camp`y, tworzą swoiste kuźnie specjalistów do spraw IT. Prowadzący takie wydarzenia są często już pracującymi informatykami, więc wiedza przez nich przekazywana jest jak najbardziej praktyczna. Uczestnicząc w takim bot campie można zgrabnie ominąć lata studiów, na których wykładowcy przykładają, niekiedy, większą wagę do nieistotnych szczegółów, zamiast skupić się na esencji pracy programisty. Minusem takich bot campów jest jednak ich wysoka cena, która może dochodzić nawet do kwot pięciocyfrowych.
Na szczęście w Internecie istnieje również wiele zwykłych programistów tworzących rozmaite kursy wszelakich języków programistycznych. Jest to najczęściej dużo tańsze rozwiązanie niż to opisane powyżej, co nie dyskryminuje go na starcie. Takie kursy programowania dotyczą najczęściej wąskiej gałęzi programowania. Ograniczają się do jednego języka, a informacje w nich zawarte są bardzo skondensowane i techniczne. Po takiej pigułce i wielu godzinach praktyki można z powodzeniem zacząć szukać zatrudnienia w branży IT.
Chcieć znaczy móc!
Także, jak dobrze widać, w dzisiejszych czasach programistą może zostać każdy. Świat się rozwija i większość ograniczeń istniejących jeszcze kilkanaście lat temu przestało być dzisiaj problemem. Posiadając wystarczająco dużo dyscypliny i motywacji możemy stać się kimkolwiek chcemy. Co nie oznacza, że możemy to osiągnąć beż ciężkiej pracy, krwi, potu i łez. Ale myślę, że gra, w której stawką są nasze marzenia i szczęście jest warta świeczki.