Informatyka jest już tak rozbudowaną dziedziną, że praktycznie jesteśmy w stanie się pogubić. W branży istnieje wiele specjalistów, a to stale się zmienia. Programy nauczania na studiach wciąż są ulepszane, a nie brakuje też samouków. Jakie znaczenie ma informatyka w medycynie? Dziś troszkę o tym napiszę.
Dlaczego warto zająć się informatyką medyczną?
Informatyk i lekarz to dwie postacie, które potrafią uratować ludzkie życie. Lekarz swoimi rękoma, a informatyk swoim sprzętem. Dlatego te dwie ważne postacie powinny ze sobą ściśle współpracować, aby dokonać niemożliwego. Informatyka medyczna jest stale rozwijającą się dziedziną naukową dotyczącą między innymi przetwarzania badań medycznych, wspomagając leczenie pacjenta. Trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy podczas ważnego badania zabrakło sprzętu, na przykład TK. Nie wiemy co znajduje się w środku ciała, jakie patologie kryje ludzkie ciało i co wywołuje niepożądane dolegliwości u pacjenta. Technologia pnie się stale do przodu, dlatego też świat bez informatyków byłby ciężki, gdyż nawet swoje codzienne życie opieramy o sprzęt komputerowy.
Obecność informatyki w medycynie
Do czego tak naprawdę nam potrzebna informatyka w medycynie? Chociażby do tego, aby móc sprawnie pozyskiwać, przetwarzać i wizualizować dane. Poruszmy sobie tutaj dwa ważne pojęcia: dane i informacje. Dane są zbiorami liczb i tekstów o różnych formatach, a informacja to właściwość pewnych obiektów, rozumiana przez nasz umysł. Ciąg znaków zatem nic nam nie da, potrzebne jest ich przetworzenie w taki sposób, aby mogły być zrozumiałe dla człowieka. W medycynie dane medyczne to obserwacja, która opisuje konkretny przypadek medyczny lub po prostu stan pacjenta. Skoro już wszystko wiemy, to wprowadźmy kolejne pojęcia: Computer Science (CS) oraz Information Technology (IT). Czym się różni jedno od drugiego? CS w medycynie zajmuje się badaniem algorytmów interpretacji danych medycznych, a IT zapewnieniem środków technicznych do przeprowadzenia badań.
Niepewność danych medycznych
Dane medyczne nie zawsze są miarodajne, więc nie możemy od razu stwierdzić, że są one słuszne. Podczas badania może wystąpić tzw. niepewność danych medycznych. Jednym z powodów jest chociażby nie stosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza na dobę przed badaniem. Warto wspomnieć, że niektóre choroby dają podobne objawy. Problem może wystąpić też już na etapie zbierania wywiadu z pacjentem, który nie jest z nami w 100% szczery.
Jak widać, zastosowań informatyki w medycynie jest wiele. Powinniśmy zatem szanować takich specjalistów, bo jest ich strasznie mało, a zapotrzebowanie z czasem będzie rosnąć.